Следващите две исложби от проект „БЪЛГАРИ ВЪЗРОЖДЕНЦИ“
Пред широк кръг от участници в предходни проекти, студенти и свободни артисти, поставяме две общественозначими теми свързани от историята на България: „Портрет на Христо Ботев“ и „Портрет на Иван Вазов“. Датите за провеждането на събитията по проекта съвпадат с честванията на 140 г. от вдигането на Априлското въстание (1876г.), 140 г. от гибелта на Христо Ботев, същата година, Иван Вазов издава и първата стихосбирка: „Пряпорец и гусла“, в резултат от впечатленията си от потушаването на въстанието.
По този повод КАНИМ артисти- утвърдени художници, студенти и техните преподаватели, да участват заедно в художествено събитие. Идеята ни е да се представят както класически живописни портрети така и дигитални такива, които са новите форми в съвременното изкуството.
Освен опазване и съхранение на културното наследство, чрез значимостта на темите, ще привлечем към проекта, артисти, които използват графични техники и създават дигитални изображения. Всички портрети (със съгласието на авторите) ще бъдат дигитализирани ще бъдат предложени за разпространие (продажба) и извън пределите на България.
Ще търсим връзка за партньорство с училища, специализирани институции и други организации, където копия или оригиналните портрети да заменят стандартните принтове на великите българи в класните стаи.
С новите образи на Ботев и Вазов, ще поставим началото на богата виртуална колекция, която във времето ще работи във финансова полза на авторите, доверяваме се на успеха от преплитането на изкуството в образователни артефакти .
В този проект сме предвидили да си сътрудничим с Художествената Академия- студентите по живопис на доц. Кирил Божков. Предвидени са 2 месеца, в които да бъдат уточнени участниците и да се запознаят с условията (времева рамка, размери, брой, условия по договор- стандартен, събиране на информация за автора), за предстоящите събития, ТЪРСЕНЕ НА СПОНСОР. Началото на март до края на месец май са предвидени за реализиране на портретите и тяхното разпечатване върху хартиен носител. Екипът на "Ателие Пластелин", има опит и ще изработи всички необходими фото- и видеоматериали и ще ги публикува. Кампания по представяне на събитията ще включва: създаване на ивенти в електронните медии, изпращане на покани по e-mail, флаери и плакати и видео-ивент.
Обща среща на всички участници и екипа на фондацията, по график ще се случи на 27 май и тогава ще курираме първата изложба. На 15 юни ще се състои втора среща, на която участниците от втората изложба и организаторите заедно подреждат картините. Изложбата „Портрет на Христо Ботев“ ще се открие на 1 юни, а на 16 юни „Портрет на Иван Вазов“. През останалото време ще комуникираме през затворена група във Facebook („БЪЛГАРИ ВЪЗРОЖДЕНЦИ“), която съществува от предходната изложба „Портрет на дядо Добри“ от същата поредица. Очакваме, поради кръглата годишнина от Априлското въстание и 140г. от гибелта на Ботев, нашият проект да бъде одобрен от широка публика и добре медийно отразен.
График на дейностите:
Януари 2015г. - февруари 2016г. подготовка на рекламните материали и срещи с участниците.
Март - май 2016г. изпълнение на картините и дигиталните проекти. (ежеседмични работни срещи на учасниците с организаторите в "Ателие Пласетлин"
27 май- работна среща на екипа на фондация „Ателие Пластелин“ и авторите на първата изложба
1 юни (откриване) - 14 юни «Портрет на Христо Ботев» (140г. от гибелта му)
15 юни- работна среща на екипа на фондация „Ателие Пластелин“ и авторите на втората изложба
16 юни (откриване) - 29 юни «Портрет на Иван Вазов».
*Моля, всеки, който има желание да участва, да добави тук едно редче и да качва готовите вече снимки, за да можем да мислим плакат и да съобразим организацията. Можете да каните само автори в групата, които искат да участват. Ателието кандидатства с този проект в СПК 2016 но не беше удобрен. Продължаваме да търсим спонсор, ако имате идеи- пишете тук или на лични!
** Договорът, за който говорим е задължителен по закон, ще бъде стандартен и ще гарантира правата Ви. Особенно ценен ще е за дигиталните копия, целим един допълнителен доход във времето за всички.